Klofieraad

Die tradisionele leierskapstrukture bestaan ook by Hoërskool Waterkloof, maar ons uitgangspunt verskil van ander sekondêre inrigtings deur dat leierskap as aksie gesien word en nie bloot as ‘n posisie of ‘n balkie nie.

Die Klofieraad bestaan uit 25 seuns en 25 dogters wat na ‘n stemproses, waaraan medeleerders deelneem, uit graad 11-kandidate verkies word.

‘n Verteenwoordigende leerderraad bied aan twee leerders in elke klas vanaf graad 8 tot 12 geleentheid om op hierdie vlak ‘n leier van die klas te wees.

Na ‘n ondersoek is bevind dat daar ongeveer 350 leerders per graad is en slegs 75 van hulle ‘n leierskapposisie in graad 12 beklee.  Daar is besluit om ‘n verdere geleentheid te skep wat leerder die geleentheid bied om lewensvaardighede te leer, naamlik by die Instituut vir Leierskap.

Kursusse word vanaf 2010 aangebied en leerders kan erekleure verdien deur bywoning van dié lesings wat deur spesialiste oor onderwerpe wat leierskapvaardighede verbeter, aangebied word.

Die doel van die instituut is om leiers te ontwikkel wat, soos Mark Twain dit sien; met edelheid van karakter, wat ‘n taal praat wat blindes kan sien en dowes kan hoor.

 

Hoofseun en Hoofdogter 2021

Hoofseun: Cilliers Diedericks

Hoofdogter: Christine Geertsema

Onderhoofleiers 2021

Dogters:
1 Bloemhof Angelique
2 Katzke Megan
3 Kotzé Monique
4 Lindeque Tuané
5 Zehnder Michelle
Seuns:
1 Bekker Luan
2 Boensch JP
3 Denysschen Riegardt
4 Dreeckmeier Michael
5 Wessels Rikus

Klofieraad 2021

Dogters:
1 Bloem Roché
2 Bloemhof Angelique
3 Bouwer Kaylin
4 Buys Denise
5 Carsten Roné
6 Cronjé Juanike
7 Cronjé Marianke
8 du Plessis Ilané
9 Duvenage Clarissa
10 Els Suné
11 Erasmus Kristen
12 Geertsema Christine
13 Katzke Megan
14 Kent Georgie
15 Koch Brigitte
16 Kotzé Monique
17 Lindeque Tuané
18 Louw Charlize
19 Millard Anje
20 Short Mionette
21 Smit Lize-Marie
22 Steenkamp Melissa-Ann
23 van Wyk Carla
24 Zehnder Anel
25 Zehnder Michelle
Seuns:
1 Alberts Heinrich
2 Bands Marno
3 Bekker Luan
4 Bester Franco
5 Bierman Johan
6 Boensch J.P.
7 Bosman Lourie
8 Boucher James
9 Dalton Tristan
10 Denysschen Riegardt
11 Diedericks Cilliers
12 Dreeckmeier Michael
13 du Toit Christiaan
14 Enslin Martin
15 Greeff Ruben
16 Greyling Caleb
17 Luüs Carel
18 Leo Luïn
19 Maree Luan
20 Pieterse Nandus
21 Skhosana Andy
22 Sutherland Ruben
23 Sutherland Shaun
24 Tromp Ulrich
25 Wessels Rikus